Bolest na jedné straně hlavy (obyčejně v okolí oka), někdy s vizuálními poruchami.

Bolest je pulzující, často přechází i na druhou polovinu hlavy. Záchvat bolesti hlavy při migréně trvá obvykle 4-72 hodin, může být doprovázen zvracením. Migréna však není jen prostá bolest hlavy, zasahuje celý organismus. Mezi časté příznaky migrény patří abnormální citlivost, ospalost, zmatek, podrážděnost, závratě, zvracení, slepé skvrny ve vidění, citlivost na světlo a další.
Hlavními spouštěči záchvatů migrény mohou být např. stres, únava, úzkost, prudké světlo, blýskající se světlo, nepravidelné stravovací návyky, čokoláda, kofein, alkohol, sýr a ostatní mléčné výrobky, přísady do jídla, antikoncepční pilulky a menstruace.
Někdy se výše popsané příznaky migrény nevyskytují a ani neurolog nestanoví Vaši bolest hlavy jako migrénu, přesto však Vaše bolest může být lokalizována do pravé nebo levé části hlavy.Pak hovoříme o bolesti hlavy migrenozního charakteru.
Tento problém na naší klinice řešíme unikátní technologií haemoencefalo biofeedbacku, kde se jedná o trenink kontinuální činnosti krevního řečiště čelního laloku. Při činnosti mozku vzniká tzv. odpadní teplo, které můžeme snímat infračervenou kamerou umístěnou v blízkosti pokožky. Intenzita tepelného vyzařování se převádí do počítače. Klient je motivován, aby vlastním úsilím zvýšil průtok krve v čelních lalocích, za což je zpětnou vazbou odměňován. V praxi se zpětná vazba uskutečňuje tak, že klient sleduje videoprojekci na monitoru, na počítači je nastaven práh tepelného vyzařování, kterého je třeba dosáhnout.Jakmile teplota poklesne pod stanovenou hranici, přehrávání videozáznamu se zastaví a klient musí vyvinout úsilí směřující k dosažení žádoucího prokrvení, aby přehrávání opět spustil. Tímto způsobem se mozek učí dosahovat kontinuálního průtoku krve v oblasti, která byla předtím oslabená, tzn. nekontinuálně okysličená.
Na terapii HEG biofeedbacku smí klient pouze jedenkrát za týden, trenink probíhá maximálně 30 minut za neustálé přítomnosti terapeuta, který pořizuje z každé terapie záznam, který se následně vyhodnocuje. Největších klinických úspěchů v léčbě migrén, ale i jiných druhů bolesti hlavy podobné etiologie, dosahujeme v případech, kdy jsou spouštěči stres, úzkost nebo hormonální disbalance (menstruace, ovulace ap.). Tento druh terapie byl vyvinut pro mírnění úzkostných stavů u autistů, účinek na migreny a jiné druhy bolestí hlavy, které souvisejí se stresem, byly zjištěny sekundárně. U některých klientů dosahujeme úplného vymizení bolestí, u některých zmírnění četnosti či síly záchvatů, což vede k snížení užívání léků, protože bolest nepotlačíme, ale věnujeme se řešení příčiny bolesti.
Jde o vhodnou terapii tam, kde je lék zásadně nežádoucí, tedy u žen, plánujících rodičovství, těhotných či kojících. Tento druh terapie však není vhodný pro všechny druhy bolestí hlavy, proto je velmi nutné odlišit při vstupním vyšetření charakter bolesti hlavy.